Ekonomi

Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyon rekor seviyede

Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) sıkılaştırıcı mesajlar gelmeye devam ederken, Euro Bölgesi’nde çekirdek enflasyon rekor seviyelere ulaştı.

Yıllık çekirdek enflasyon Şubat ayında yüzde 5,6 oldu. Bloomberg anketine katılan ekonomistler, çekirdek enflasyonun yüzde 5,3 olmasını bekliyorlardı.

Çekirdek enflasyonda rekor seyredilirken, manşet enflasyonda da beklentilerin üzerinde bir gerçekleşme gözlendi. Şubat ayında Euro Bölgesi’nde tüketici fiyatları geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8,5 arttı. Bu bilgiye yönelik beklenti ise yüzde 8,3 olarak belirlendi.

Aylık bazda fiyatlar yüzde 0,8 arttı.

ECB Başkanı Lagarde’den yeni mesajlar

Euro Bölgesi’nde enflasyonda kalıcı sinyaller gelirken, Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkililerinden sıkılaştırıcı açıklamalar gelmeye devam etti.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Lideri Christine Lagarde, Mart ayındaki toplantının ardından faiz artırmanın mümkün olduğunu, faiz artırımlarının gelecek verilere bağlı olacağını söyledi.

İspanyol televizyonu Antena 3’te yayınlanan bir programa katılan Avrupa Merkez Bankası (AMB) Lideri Christine Lagarde, “Enflasyonun halen çok yüksek olduğu bir ortamda bu ay 50 baz puan faiz artışı masada. Enflasyonu düşürmek için elimizdeki tüm araçları kullanmalıyız, bunun için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi.

Enflasyonu aşağı çekmek için faiz oranlarının daha da yükseltilmesi gerektiğini belirten Lagarde, “Ancak zirvenin nerede olacağını henüz bilmiyoruz. Faiz oranlarının bir süre daha yüksek seviyelerde kalması gerekiyor” dedi.

idil-ajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu