Haber

BM Komiseri Türk, Kolombiya’daki müzakereleri tam desteklediklerini söyledi

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Volker Türk, Kolombiya’da barış olmadan hiçbir şey yapamayacaklarını belirterek, “Devam eden müzakereleri tam destekliyoruz.” dedim.

Kolombiya Devlet Başkanı Gustavo Petro, BM telgrafçısı Turk’ü Başkanlık Sarayı Casa de Narino’da kabul etti.

Türk, burada yaptığı konuşmada, Kolombiya’da barışın kesin hedef olduğunu belirtti.

Kolombiya hükümetinin silahlı çatışmaları bitirme çabalarını desteklediklerini kaydeden Türk, “Barış nihai hedeftir, barış olmadan bir şey yapamayacağımızı biliyoruz. Elbette bu vizyona sahip bir hükümetin desteğimiz vardır. Müzakerelere tam destek veriyoruz. ve ne kadar zor olduğunun farkındayız.” terimini kullandı.

Türk, Başkan Yardımcısı Francia Marquez ile de bir araya gelerek ülkedeki sivil toplum kuruluşları ve yerli halkların sorunlarını ele aldı.

2022’de ülkede 112 insan hakları savunucusunun öldürüldüğünü hatırlatan Türk, endişelerini Marquez’e iletti.

Türk, daha sonra Dışişleri Bakan Yardımcısı Laura Gil ve Bakanlık Genel Sekreteri Jose Antonio Salazar ile bir araya geldi.

BM temsilcisi Türk, görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, Kolombiya’daki BM ofisinin görev süresinin 9 yıl daha uzatıldığını duyurdu.

Ofisin görev süresinin uzatılmasının sevindirici olduğunu kaydeden Türk, “Ofisimiz ile sözleşme yenileyen hükümete teşekkür ediyorum. Bu anlaşmayı Kolombiyalılar ve onların hakları için imzalamış olmamız çok önemli bir sembol. benim için tarihi ve heyecan verici.” değerlendirmesini yaptı.

Kolombiya’daki BM ofisi, silahlı çatışma nedeniyle insan haklarını korumak için 1997’de açıldı.

sefaatliajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu