Ekonomi

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, G20 Çalışma ve İstihdam Bakanları Toplantısı’nda Türkiye’yi güçlendirmeyi hedeflediğini belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, G20 Çalışma ve İstihdam Bakanları Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Türkiye’nin Asrın Vizyonu doğrultusunda yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyüme ile ülkemizi daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz.”

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, Hindistan’da düzenlenen G20 Çalışma ve İstihdam Bakanları Toplantısı’nda konuştu. G20 dönem başkanı Hindistan Hükümeti’ne ev sahipliğinden dolayı teşekkür eden Işıkhan, İstihdam Çalışma Grubu’na yıl boyunca katkı sağlayan tüm G20 üyelerinin delegelerini özverilerinden dolayı tebrik etti.

Bakan Işıkhan, üretim rotalarındaki hızlı gelişmelerin ve iş yerlerinin temel dinamiklerinin çalışma dünyasını benzeri görülmemiş bir şekilde değiştirdiğini de vurguladı. Dünyanın tüm bölgelerinin bu dönüşümden eşit şekilde yararlanamayacağını kaydeden Işıkhan, “Bazı ülkeler yeni teknolojiler, beceriler ve üretim modelleri geliştirerek bu yeni döneme uyum sağlarken, dünyanın birçok bölgesi maalesef hala bu sürecin hızına ayak uydurmakta zorlanıyor. Bu eğilimin en önemli sonuçlarından biri de küresel beceri açığının derinleşmesidir.”

“2 milyon kişiye geleceğin mesleklerine odaklı mesleki eğitim verdik”

Bakanlığın işyerlerinin temel dinamiklerini iyileştirmeye yönelik çalışmalarına da değinen Işıkhan, “Bakanlık olarak mesleki eğitim kursları ve işbaşı eğitim programları ile son 5 yılda yaklaşık 2 milyon kişiye geleceğin meslekleri odaklı mesleki eğitim sağladık.”

“Yatırım, istihdam, üretim ve ihracatla ülkemizi güçlendirmeyi hedefliyoruz”

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yılını kutladığını belirten Işıkhan, yeni yüzyıla güçlü bir başlangıç ​​yapmak istediklerini belirterek, “Bu amaçla önümüzdeki 5 yıl için yeniden demokratik olarak seçilen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu ‘Türk Yüzyılı Vizyonu’ doğrultusunda ülkemizi yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve büyüme yoluyla daha da güçlendirmeyi hedefliyoruz.”

“Tahıl Koridoru Anlaşması ile milyonlarca insan açlık tehlikesinden kurtuldu”

Küresel sorunların çözümünde diplomasi ve diyaloğun önemine değinen Bakan Işıkhan, örnek olarak verilen Karadeniz Tahıl Koridoru Anlaşması’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şahsi çabalarıyla hayata geçirildiğini belirterek, “Her birimizin takdir edeceği gibi, bu anlaşma sayesinde dünyanın en yoksul bölgelerinde yaşayan milyonlarca insan açlık tehlikesinden kurtulmuştur.”

Bakan Işıkhan yaptığı konuşmada, Şubat ayında meydana gelen depremler sırasında ve sonrasında Türkiye’ye yardım eden tüm ülke ve uluslararası kuruluşlara teşekkür etti. – ANKARA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu